Szkodliwy hałas

Szkodliwy hałas

Hałas, to coś co nam przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu i życiu. Hałas wywołuje ból głowy, nie pozwala nam się skupić i powoduje ogólne zmęczenie organizmu. Jest też uznawany za czynnik, który zanieczyszcza nasze środowisko. Niestety postęp kulturowy, jak również postęp techniczny powoduje, że przybywa coraz więcej źródeł, z których wydobywa się dźwięk. Jeśli tych dźwięków słyszymy za dużo, zaczynają nas denerwować oraz przyczyniają się do naszego rozdrażnienia. Człowiek ma swoją granicę, której przekraczać nie wolno. Te drażniące dźwięki nazwano hałasem. Niestety problem hałasu nie dotyczy tylko i wyłącznie miasta, ale coraz częściej uskarżają się na hałas również mieszkańcy wsi. Mamy do czynienia z nim zarówno w nocy jak i w dzień. Hałas komunikacyjny rośnie z roku na rok, ale równie niebezpieczny jest hałas szkolny, który sięga nawet do 100 decybeli, a nie powinien przekraczać 40 decybeli.

Mimo że człowiek od zarania dziejów żył w przyrodzie, która również wydaje dźwięki, to jednak nie był to hałas, który mógł wyrządzić człowiekowi krzywdę. Szum wody, odgłos deszczu, grzmoty, dźwięki wydawane przez zwierzęta to dźwięki, których bardzo często dziś już nie słychać, ponieważ są zagłuszane przez hałas przemysłowy i komunikacyjny.

Duży hałas może uszkodzić słuch, a nieprzyjemne dźwięki niekorzystnie wpływają na psychikę człowieka. Najbardziej uciążliwy dla ludzi jest hałas ciągły, czyli komunikacyjny.

Co możemy zrobić z hałasem?

W domach możemy go niwelować, kupując takie urządzenia gospodarstwa domowego, które nie będą wydawały żadnego dźwięku przypominającego, żadnego pikania piszczenia itp. Sprzęty te powinny również działać w sposób cichy. Dotyczy to również telefonów, które powinny mieć dźwięk cichy i wysoki, aby nie drażnić naszego ucha. Niektórych źródeł hałasu nie da się wyeliminować. Można się wyprowadzić w tym celu na wieś ale nie każdego na to stać. Najwięcej hałasu dostaje się do naszych mieszkań przez drzwi i okna, dlatego producenci coraz częściej oferują w swojej gamie produkty, które mają zapobiegać skutkom hałasu. Jeśli mieszkamy w bloku, to powinniśmy szczególnie zapatrzeć się w okna i drzwi o nowych standardach.

Jeśli mieszkamy w domu, to istotną rolę odgrywa także odpowiednie ogrodzenie. Atutem mieszkania w domu jest fakt, że w okresie wiosenno-letnim możemy posiedzieć w ogrodzie, na świeżym powietrzu. Dlatego należy ogrodzeniem zminimalizować hałas, który może do nas docierać. Dobrze sprawdzają się ogrodzenia PCV lub sztachety PCV, które zatrzymują hałas i tłumią jego skutki. Odpowiednie ogrodzenie uchroni nas również, przynajmniej częściowo, przed hałasem dochodzącym z sąsiedztwa. Na szczęście dzisiejsze ogrodzenia PCV są estetyczne, wykonane z wysokiej jakości plastiku, a ilość wzorów jest naprawdę duża. Na rynku możemy zakupić np. sztachety PCV drewnopodobne, które z daleka d złudzenia przypominają drewniane.

Jeśli nie mamy płotu, lub wymaga on naprawy, ze względu na swoją wiekowość, to warto się zastanowić nad tym, czy nie lepiej dla naszego zdrowia, a szczególnie dla ucha, wymienić go całkowicie na nowy płot wykonany ze sztachet plastikowych.

Dodaj komentarz