Siodło niezbędne siedzisko dla jeźdźca

Siodła są w różnych rozmiarach i ciężarach. Muszą być dopasowane do sylwetki jeźdźca i rodzaju konia. Spotykamy wiele ich rodzajów, dopasowanych do potrzeb. Są zróżnicowane pod względem budowy i przeznaczenia. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Siodła i ich rodzaje przystosowane różnych do potrzeb

Siodło pozwala utrzymać się jeźdźcowi na koniu. Jest także ochroną dla kręgosłupa zwierzęcia. Materiał, z którego jest wykonane to najczęściej skóra naturalna lub ekologiczna. Terlica-stelaż, główny element siodła, najczęściej jest wytworzony z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Składa się łęków i siedziska. Elementami siodła są jeszcze: skrzydełko, strzemiączko, tybinki, przystuły, klocki i przystulica.

Siodło wszechstronne jest najczęściej używane. Nadaje się do gospodarstw agroturystycznych i do ośrodków jeździeckich. Wytworzone jest zazwyczaj z materiałów najwyżej klasy. Proste w utrzymaniu czystości. Korzystają z niego jeźdźcy o różnych poziomach zaawansowania.

Siodło sportowe należy również do wszechstronnych. Często używane do nauki skoków dzięki klockom za łydką, które ułatwiają pokonywanie przeszkód. Nabywane jest przez najczęściej przez ośrodki jeździeckie.

Siodło rajdowe posiada głębokie siedzisko. Łatwiej jest na nim utrzymać równowagę. Klocki kolanowe są bardzo szerokie, co jest ważne dla utrzymania prawidłowej pozycji jeźdźca. Jazda z użyciem tego siodła jest bardzo wygodna.

Siodło ujeżdżeniowe posiada głębokie siedzisko, które ma wpływ na bardziej stabilny dosiad. Jest zbudowane w ten sposób, by jeździec łatwiej mógł dawać sygnały koniowi. Posiada także przedłużone poduszki. Poprawne dobranie tego siodła zależy od wagi i wzrostu jeźdźca oraz wymiarów pleców konia.

Dobór odpowiedniego siodła zapewni stabilną i bezpieczną jazdę na koniu

Rodzaje siodeł zależne są od różnych potrzeb jeździeckich. Zapoznaj się z ofertą zamieszczoną tutaj  https://konik.com.pl/. Wygoda i stabilność są ważnymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę. Kształt i dosiad mają wpływ na zachowanie odpowiedniej sylwetki jeźdźca. Dobrze dobrane siodło gwarantuje bezpieczeństwo jazdy konnej.