MRI Warszawa

Zalety, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na penetrację całego organizmu czy też jego ustalonej części pod kątem stanu zapalnego, uszkodzenia albo zmian nowotworowych. Pacjent podczas badania spoczywa w ciasnym tunelu urządzenia. Kiedy trzeba wykonać rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się przeważnie USG i RTG, dodatkowo także MRI. Wszystkie powyższe badania posiadają wiele zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże ważne jest uzupełnianie się ich razem, podwyższając szanse na odpowiednią rozpoznanie a potem odpowiednie leczenie.
Kolosalnym pozytywem badania rezonansem może być uzyskanie precyzyjnych widoków z racji chociażby podania kontrastów i oglądania organizmu pod kilkoma wymiarami. Nowoczesne urządzenia pozwalają analizować całe ciało, ale również jego wybrane elementy. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu zmian rakowych, przerzutów ale również analizie dużych urazów, weryfikowaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Obok mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób posiada również wady. Kardynalną może być to, że MRI jest badaniem statycznym, chory musi spoczywać w jego trakcie nieruchomo co utrudnia przeprowadzenie badania dynamicznego jakże ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce stale czeka się dość długo. Prędzej osiągalne są zdjęcia rentgenowskie bądź USG. Jest opcja wykonania MRI prywatnie, cena jednak to nierzadko kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje negatywnie na organizm, niemniej wyłączeni z badania są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różne alergie.

Zalecenia do MRI

Po wykorzystaniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na . Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, brzucha bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem jest diagnozowanie schorzeń układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest pomocny w wykrywaniu dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu wywiadu.

Na samo badanie należy zgłosić się w nie krępującym ubraniu bez metalowych części, nie wnosić kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby podania kontrastu), stawić się na badanie na czczo, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale zażywanych leków.

W jaki sposób działa MRI?

Podczas rezonansu pacjent przebywa w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, następnie nadaje fale radiowe które na trasie uderzają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer znajduje informacje o strukturze organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w nagrodę daje pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez ograniczeń, jedynie nieść może niebezieczeństwo dla chorych z rozrusznikiem serca albo innymi metalowymi elementami w ciele, które stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd bardzo ważny okazuje się wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym realizowanym badaniem albo zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.