Jak zabezpieczyć ogród na zimę?

Jak zabezpieczyć ogród na zimę?

Jesień to czas, kiedy ci którzy posiadają swój ogród mają pełne ręce roboty. Ogród należy pieścić zawsze (tak samo jak kobietę podczas seksu) – i nie tylko! Trzeba bowiem odpowiednio przygotować go do nadchodzącej zimy. Niskie temperatury, śnieg, mnóstwo wilgoci może zaszkodzić naszym roślinom, trawnikom, drzewom… Jak więc zabezpieczyć nasz ogród na zimę tak, by cieszyć się znów jego pięknem na wiosnę?

Zacznijmy od tego, że należy zadbać o odpowiednią kondycję roślin. Powinny zgromadzić w swoich liściach i łodygach odpowiedni zapas wody, jeśli więc deszcz długo nie pada to mimo wszystko podlewaj swój ogród. O dziwo – podlewa się go nawet zimą – oczywiście nie wszystkie rośliny. Więcej strat przyniesie przesuszenie roślin niż mróz. Podlewa się zwłaszcza gatunki zimozielone i rośliny pojemnikowe. Oczywiście podlewamy rośliny gdy nie ma mrozu a im bliżej do wiosny – tym częściej.

Należy również pamiętać o jakże niezbędnym okrywaniu roślin na zimę. Byliny, które są wrażliwe na mróz a także te, które zostały posadzone jesienią należy okryć gałązkami iglastymi, korą albo trocinami. wystarczy warstwa około 10cm.

Trawy ozdobne jednak, potrzebują dokładnego okrycia. Zwłaszcza jeśli wieją zimne wiatry. Zwiąż więc suche liście traw i kwiatostany a następnie przy samej ziemi okryj je słomą, korą, trocinami, gałązkami iglastymi, liśćmi bądź agrowłókniną.

Prowadząc ogród trzeba włożyć w to całe swoje… serce. To jak podczas erotycznych zabaw – jeśli nie zaangażujesz się w to całym sobą – seks będzie nieudany – podobnie jest z roślinnością w Twoim ogrodzie – nie zadbasz o nią, to ciężko będzie Ci ją przywrócić do pierwotnego wyglądu.

Trzeba też pamiętać, by zadbać o zabezpieczenie pni drzew. Zimą pnie drzew są narażone na pękanie. Najbardziej narażonymi drzewami są te owocowe i niektóre ozdobne (graby, buki, kasztanowce, magnolie, wiśnie ozdobne i śliwy). Jeśli widzieliście gdzieś białe pnie drzew – to właśnie forma ich zabezpieczenia. Pieleni pni i grubych konarów roztworem wapna ogrodniczego. Jeśli nie chcesz by drzewka ozdobne traciły swój urok poprzez bielenie, możesz je owinąć słomianą szmatką, tkaniną jutową albo włókniną.

*Jeżeli doszło już do pęknięcia, należy posmarować szczelinę preparatem przyspieszającym „gojenie” – na wiosnę szczelina powinna zewrzeć się i zarosnąć.

Źródło: twojpan.pl

Dodaj komentarz