Funkcjonalności, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Funkcjonalności, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz wykorzystywanym w diagnostyce. Umożliwia penetrację całego organizmu albo jego ustalonej części pod kątem stanu zapalnego, urazu albo procesów nowotworowych. Pacjent w trakcie badania spoczywa w wąskim tunelu urządzenia. Kiedy trzeba zrobić rezonans, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się często USG i RTG, uzupełniająco również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania mają wiele zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając szanse na odpowiednią rozpoznanie a później skuteczne leczenie.
Potężnym plusem badania rezonansem może być uzyskanie dokładnych widoków z racji chociażby zastosowania kontrastów i przglądania organizmu pod wieloma wymiarami. Nowoczesne maszyny pozwalają oglądać całe ciało, ale też jego wybrane elementy. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże wielonarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu procesów nowotworowych, przerzutów ale również analizie rozległych urazów, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Mimo wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób posiada także wady. Kardynalną może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, pacjent musi spoczywać w jego trakcie nieruchomo co problematyzuje przeprowadzenie badania dynamicznego jakże ważnego przy schorzeniach np. narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce stale oczekuje się nader długo. Prędzej osiągalne są RTG bądź ultrasonografia. Jest możliwość wykonania rezonansu prywatnie, koszt jednak to nierzadko kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, niemniej wykluczeni z badania są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są wszelkie uczulenia.

Zalecenia do MRI Warszawa

Po przeprowadzeniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem bywa diagnozowanie schorzeń układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa niezbędny w wykrywaniu schorzeń całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu rozmowy.
Na samo badanie trzeba przyjść w luxnym ubraniu bez metalowych elementów, nie posiadać kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), przyjść na badanie na czczo, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale zażywanych leków.
Jak działa MRI?
Podczas rezonansu badany zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, dalej emituje fale radiowe które po drodze uderzają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o budowie organizmu, opracować dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Większe ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie wymaga dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w nagrodę pokazuje precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być wykonywany bez limitów, jedynie stanowić może niebezieczeństwo dla osób z rozrusznikiem serca czy innymi metalowymi elementami w organizmie, które stanowią przeciwwskazania do MRI. Stąd bardzo ważny okazuje się wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem albo zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.