Chirurg naczyniowy WWA

Co chcesz wiedzieć o chirurgu naczyniowym?

Chirurg naczyniowy może wykonać prawie każdy rodzaj zabiegu, aby pomóc Ci poczuć się lepiej i normalnie funkcjonować. Niektórzy lekarze specjalizują się tylko w jednym lub dwóch typach inwazyjnych zabiegów naczyniowych, więc ich pacjenci zwykle otrzymują te zabiegi tylko wtedy, gdy ich objawy im przeszkadzają. Lekarze naczyniowi są na ogół przeszkoleni we wszystkim, w tym w skomplikowanych, otwartych operacjach, zabiegach małoinwazyjnych oraz tych, które wykorzystują mikrochirurgię do leczenia lub naprawy tkanki uszkodzonej podczas zabiegu chirurgicznego. Mają również obszerne szkolenie w zakresie najnowszych technologii i instrumentów do leczenia i naprawy chorób naczyniowych, zwłaszcza tych, które są wynikiem zawału serca i udaru.

Jeśli kiedykolwiek przeszedłeś zawał serca, jesteś głównym kandydatem na chirurga naczyniowego. Twój lekarz prawdopodobnie zleci badanie ultrasonograficzne serca, aby ocenić, czy masz chorobę serca. Pomoże to chirurgowi w ustaleniu, czy należy wykonać bajpas tętnicy wieńcowej. Wiele osób ma nieprawidłowe odkładanie się płytki nazębnej w tętnicach zwane miażdżycą, która może spowodować niewydolność serca.

Niektóre inwazyjne procedury naczyniowe obejmują angiogenezę lub wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych; umieszczenie stentu w celu zmniejszenia zakrzepów krwi; oraz operację pomostowania tętnic wieńcowych, która polega na wykonaniu małych otworów w ścianach tętnic, aby umożliwić jej ominięcie przez krew. Jeśli cierpisz na udar i masz uszkodzone tętnice i inne części mózgu, które nie są teraz w stanie przetwarzać i wykorzystywać tlenu, lekarz może zalecić zabieg zwany operacją na otwartym sercu, podczas którego wykonuje małe otwory, aby umożliwić bogata w tlen krew swobodnie przepływa z powrotem do mózgu.

Inne zabiegi naczyniowe obejmują angioplastykę balonową,

która jest procedurą, w której chirurg wprowadza cewnik balonikowy do szyi lub klatki piersiowej i napełnia go powietrzem, aby zwiększyć przepływ krwi i stworzyć urządzenie podobne do balonu, które można następnie umieścić z powrotem w sercu aby poprawić przepływ. Techniki wewnątrznaczyniowe obejmują tworzenie małych sztucznych naczyń krwionośnych, zwanych mikronaczyniowymi przeszczepami, które są następnie umieszczane w sercu.

Najczęstszym rodzajem zabiegu naczyniowego stosowanym w leczeniu chorób serca jest operacja pomostowania tętnic wieńcowych. Podczas tej procedury chirurg wprowadza stent lub kawałek metalu przez zwężoną tętnicę, aby pomóc obniżyć ciśnienie krwi w dotkniętym obszarze oraz zmniejszyć lub usunąć nagromadzenie płytki nazębnej w ścianach tętnicy. Celem tego zabiegu jest zmniejszenie stanu zapalnego i zwiększenie przepływu krwi do serca. W ten sposób zmniejsza ryzyko udaru i niewydolności serca.

Często łączy się to z terapią, która ma na celu utrzymanie przepływu krwi do serca i wspomaganie gojenia. Jest to połączenie leków zmniejszających krzepliwość krwi i monitorowania problemów z mięśniem sercowym, zastawkami lub mięśniem sercowym.

Niektórzy lekarze wykonujący operacje naczyniowe łączą to leczenie z innymi formami leczenia, aby pomóc im w leczeniu różnych rodzajów chorób serca. Na przykład w niektórych przypadkach mogą wykonać badanie ultrasonograficzne serca pacjenta, aby monitorować stan jego serca, a następnie zalecić wybraną procedurę dla konkretnego pacjenta.

Jest wielu pacjentów, którzy przeszli to leczenie i nie mają już objawów choroby sercowo-naczyniowej. Pacjenci poddawani operacji kardiochirurgicznej mogą również poddać się operacji, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu serca lub mięśnia sercowego. Jeśli operacja jest konieczna do naprawy serca, pacjent może również przejść operację zastawki serca, aby zwiększyć przepływ krwi w mięśniu sercowym i zastawkach komorowych, aby zmniejszyć ryzyko powikłań i możliwej śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.