Bez kalibracji ani rusz!

Bez kalibracji ani rusz! –

Wszelkie szanujące się gabinety inżynieryjne posiadają takie narzędzia jak ploter, które to w bieżących czasach o wiele uprzystępnia obowiązki kreślarza. Ploter to nowoczesne narzędzie drukujące, które co jakiś czas wymaga wspomożenia profesjonalnego serwisu ploterów.Wszelka ingerencja w ploter osoby niekompetentnej i nie znającej się na tajnikach tego urządzenia, to niemalże zbrodnia, gdyż całokształt w niedalekiej przyszłości odbija się na formie wydruku. Powinno się dlatego zadbać o wsparcie fachowe firmy zajmującej się reperacją ploterów, gdyż wyłącznie dobrze ustawiony ploter nie będzie nam tworzył pustych wierszy wydruków zarówno w poziomie, jak i w kierunku pionowym.

Kalibracja, zwana inaczej wzorcowaniem jest to prawidłowe rozłożenie osi X jak i Y, tak aby zdobyć wzorcowy wydruk. W ciągu kalibracji plotera ustawiane są także kartridże drukujące jak i walec transferowy. We wcześniejszych typach np.: ploter HP DJ 450 kalibrację wykonywało się na specjalnej foli przezroczystej, zaś w nowszych narzędziach np. Ploter HP DesignJet Z3200, regulacja wykonuje się sama po każdej wymianie kartridży.W ploterach nowej generacji regulację można dodatkowo przeprowadzić na zawołanie – używając właściwą funkcję w menu.

Specjalistyczny serwis ploterów winien kalibrację plotera wykonać po każdej interwencji serwisowej, nawet gdyby była to tylko wymiana paska napędowego w ploterze bądź zmiana rolki transferowej. Ważne jest to, że ażeby osiągnąć wspaniały wydruk, to kalibrację plotera powinno się przeprowadzać w zasadzie dla każdego rodzaju papieru.
W czasie kalibracji plotera jest sporządzony plik atrybutu schematu wydruku (PMP) obejmujący dane kalibracyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.